Turbodmychadlo

Modely PUNTO GT a TD (vznětový motor) jsou vybaveny turbodmychadlem. U turbodmychadla jsou na jednom hřídeli dvě oběžná kola, kolo turbíny a kolo kompresoru, která jsou uložena ve dvou oddělených skříních. Pohon turbínového kola obstarávají výfukové plyny, která dokáží roztočit kolo do otáček až 120 000 min-1. Protože jsou obě kola (jedno pro výfukové plyny a druhé pro vhánění čerstvého vzduchu) na jednom hřídeli, vhání kolo kompresoru stejným počtem otáček čerstvý vzduch do válců.
Tím je zajištěno lepší plnění válců a výkon motoru se zvýší až o 100 %. Mimo jiné je zvýšení výkonu rovněž závislé na tlaku plnění, který se pohybuje u motoru osobního vozidla mezi 0,4–0,9 bar (40–90 kPa; pro porovnání: tlak v pneumatice je asi 1,8 bar = 180 kPa). Dojde-li k většímu zvýšení tlaku, než je výrobcem doporučeno, otevře se přetlakový ventil a tlak plnění se sníží. Vedle výkonu roste při použití turbodmychadla také krouticí moment motoru. Proto je chod motoru s turbodmychadlem plynulejší. Předpokladem však je, že má hřídel turbodmychadla dostatečné otáčky a je zajištěn dostatečný plnící tlak. Zpravidla musí mít motor k dosažení dostatečného plnícího tlaku otáčky okolo 2 500 min-1. Z důvodu dostatečného využití vstřikovaného paliva je oproti zážehovému motoru u vznětového motoru snížení komprese pod stanovenou hodnotu při nižších otáčkách nežádoucí.
Turbodmychadlo je mimořádně precizně vyráběná součást. Z toho důvodu necháme každou jeho opravu provést jen v odborném servisu. Zpravidla se však turbodmychadlo neopravuje a kompletně se vymění. Turbodmychadlo je mazáno motorovým olejem, stejně jako motor. Z důvodu dostatečného mazání ložisek turbodmychadla musíme dodržovat zejména následující pokyny:
– Používáme pouze předepsaný motorový olej.
– Používáním starého oleje může dojít ke karbonizaci dmychadla. Z tohoto důvodu musíme bezpodmínečně pravidelně měnit motorový olej a olejový filtr.
– Vzhledem k tomu, že i ta nejmenší částečka nečistoty může turbodmychadlo poškodit, nenecháme nikdy běžet motor s demontovaným vzduchovým filtrem.Obsah

WebZdarma.cz